Dne 14. 10. 2021 se všichni žáci z oboru Zahradník vydali na výlet do Olomouce. Nebyl to jen tak nějaký výlet. Jeli jsme se podívat na odbornou exkurzi na výstaviště Flora a v rámci této akce i na Rozkvetlé památky.

Na nádraží v Kroměříži jsme měli sraz v 8 hod. V Hulíně jsme přestoupili a nabrali do party i další spolužáky. Náš cíl byl jasný - Olomouc. 

Jakmile jsme se vymotali z nádraží, procházeli jsme krásnými olomouckými uličkami směrem k Rozkvetlým památkám. Bylo dechberoucí vidět tak krásně nazdobené kostely.
A v čem spočívá krása Rozkvetlých památek? Nádhera starobylé architektury se v Olomouci propojí s krásou a svěžestí květinových aranžmá. A to díky projektu Rozkvetlé památky. Díky nim můžete obdivovat olomoucké sakrální památky v objetí květin. Shlédli jsme kostel sv. Mořice, kostel Neposkvrněného početí Panny Marie, kostel Panny Marie Sněžné
i Katedrálu sv. Václava.

Celou dobu naše kroky směřovaly k výstavišti Flora, kde se konala výstava
“V říši ovoce a zeleniny”. Po průchodu vstupní branou a rozdání vstupenek jsme se nepřestávali kochat. V prvním sále jsme stáli s otevřenou pusou. Tolik odrůd jablek, snad nikdo z nás, na jednom místě, ještě neviděl. Bylo to moc pěkně naaranžované. Až z toho přecházely oči a člověk začínal mít hlad. Zajímavostí pro nás bylo, že “nejpopulárnější” ovoce je jablko a člověk jich jen ze své vlastní zahrádky průměrně zkonzumuje i 40 kg ročně. Ve stejném sále vystavovaly i některé střední školy, např. SŠ zemědělsko-zahradnická Olomouc. Návštěvníci s mohli vyzkoušet dojení umělé krávy.

Venku se nacházely další stánky. Většinou se v nich prodávaly nové sazeničky, stromky, semínka, cibulky nebo třeba kaktusy. Nechyběly chryzantémy, které jsou v období před dušičkami naprosto nepostradatelné. Mimo jiné tam byla i spousta jídla. Od medu, přes kávu, až po palačinky.

Myslím, že budu mluvit za všechny, když řeknu, že se nám odborná exkurze moc líbila a prožili jsme hezký den. Už teď se těšíme na další krásný ročník.

Patricie Kosíková, žákyně 2. ročníku, oboru Zahradník